چطور می تونم کمکتون کنم؟

وردپرس (WordPress) چیست؟

به طورکلی وردپرس یک نرم افزار تحت وب متن باز(open source) می باشدکه در دسته ی سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS ها که مخفف (Content Management System) می باشند، قرار میگیرد. از آنجا که سیستم وردپرس رایگان است، هر کاربری می تواند فایل های مربوطه ی آن را دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهد. البته بدیهی است که وردپرس بخشی از نیازهای کاربران را برآورده می کند اما برای شخصی سازی و برآورده ساختن سایر نیازها، به متخصصینی نیاز است که تغییرات لازم را ایجاد کرده و یا سایر امکانات و ابزار مورد نیاز کاربران را فراهم نمایند.

 

این برنامه اینقدر رایج است که بیش از دویست‌هزار نفر در دنیا ازوردپرس فارسی برای برپا کردن خانه‌های اینترنتی خود استفاده می‌کنند.
وردپرس توسط شخصی به نام مت مولوگ بنیانگذاری شد که در واقع ادامه موفقیت‌آمیز پروژه b2 می باشد – مت و همکارانش با تاسیس شرکت Automattic هم‌اکنون در حال گسترش این نرم افزار و پروژه های موازی آن مانند Akismet می باشند – اکیسمت شرکتی است که از حمله اسپمها به بخشهای مختلف وب سایتهای وردپرسی مانند بخش نظرات جلوگیری می کند .

طراحی سایت با وردپرس به گونه ای انجام می شود که هر شخصی با کمترین میزان اطلاعات  می تواند با آن کار کند. قالب های وردپرس بسیارانعطاف پذیر هستند ،به این معنی که میتوان به آسانی تغییرات لازم را در طرح گرافیکی و تنظیمات قالب آن به وجود آورد. به طور کلی سادگی و سبک بودن مهمترین ویژگی  قالب های وردپرس هستند.

وردپرس

پوسته ی وردپرس

پوسته ی وردپرس یا همان WordPress Theme، کارهای مختلفی را انجام می دهد که واضح ترین و رایج ترین آن ها، تعیین آرایش قرار گرفتن عناصر مختلف صفحات وب در کنار یکدیگر می باشد. البته کسانی که به صورت فنی باوردپرس آشنایی داشته باشند، می دانند که مسائل بسیار دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان از قابلیت انعطاف پذیری مناسبی که در وردپرس وجود دارد، استفاده کرد.

وردپرس و موتورهای جستجو

به طور کلی وردپرس به گونه ای ساخته شده است که از محبوبیت خوبی نزد موتورهای جستجو برخوردار است اما هرگز نباید فراموش کرد که توجه به سئو یا همان بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو(SEO -> Search Engine Optimization) بسیار حائز اهمیت بوده و توصیه ی اکید ما به کسانی که قصد استفاده از وردپرس را برای وب سایت خودشان دارند، این است که اگر افزایش میزان بازدیدها از طریق موتورهای جستجو برایتان اهمیت دارد، حتما کار طراحی پوسته ی خودتان را به کسانی بسپارید که اطلاعات خوبی از سئو دارند.

مزایای طراحی با  وردپرس

مهمترین مزایای وردپرس عبارتند از:

سئو بسیار قوی در مقایسه با سایر اسکریپت های آماده
سادگی کارکردن با بخش مدیریت محتوا
انعطاف پذیری قابل توجه
وجود قالب های رایگان بسیار زیاد در سراسر وب
سادگی ایجاد پوسته و قالب جدید در وردپرس
دریافت نسخه های جدید به صورت خودکار
وجود افزونه های بسیار زیاد برای کاربردهای مختلف
امکان کدنویسی و توسعه وردپرس به زبان php در نهایت سادگی
رایگان است.


معایب طراحی با  وردپرس

برای کاربردهای تجاری و سایت های بزرگ بهینه نیست و امکانات لازم را دارا نیست، بنابراین در چنین مواقعی بهتر است از وردپرس استفاده نکنیم.
مشکلات امنیتی که هر چند وقت یکبار ایجاد می شود. برای حل این موضوع همواره باید آخرین نسخه وردپرس را دانلود کنیم.
با وجود انعطاف قابل توجه همچنان نمی توان تمام کارهای مورد نظر را با وردپرس انجام دهیم.

کاربردهای  طراحی سایت با وردپرس

باید دانست که  وردپرس برای سیستم وبلاگ نویسی طراحی شده و افرادی که تمایل به داشتن یک سایت شخصی دارند از طراحی سایت با وردپرس استفاده می کنند. امروزه سایت های زیادی برای کاربردهایی مانند سایت خبری، سایت فروشگاهی، سایت اطلاع رسانی، سایت دانلود و… نیز با وردپرس طراحی می شوند که قطعا اگر چنین وب سایت هایی از طراحی سایت اختصاصی استفاده می کردند نتیجه بسیار بهتری دریافت می کردند.

نتیجه گیری

قبل از هر کاری باید تا جای ممکن تحقیقات لازم را انجام داد. قطعا هر سیستم آماده ای برای کاربرد خاصی مناسب است و وردپرس مناسبترین اسکریپت برای راه اندازی سایت شخصی و وبلاگ است اما برای کاربردهای حرفه ای بهتر است از سایر اسکریپت های آماده و یا طراحی اختصاصی استفاده کنید.

برای طراحی سایت با وردپرس نیاز نیست هیچ هزینه ای پرداخت کنید و کافیست یک هاست و دامنه تهیه کنید و سایت خود را بارگزاری کنید. البته افرادی هم هستند که برای طراحی قالب وردپرس هزینه دریافت می کنند، در صورتی که بخواهید قالب اختصاصی داشته باشید می توانید به طراحان قالب وردپرس سفارش طراحی قالب بدهید.

وردپرس,نرم افزار,نرم افزار تحت وب,سیستم مدیریت محتوا,CMS,نرم افزار ورد پرس,طراحی سایت با وردپرس,طراحی سایت,طراحی سایت جاوا,وب رند,وبرند,Webrend,پوسته ی ورد پرس,موتورهای جستجوگر,مزایای طراحی با وردپرس,سئو,انعطاف پذیری وردپرس,معایب طراحی با وردپرس,کاربردهای طراحی سایت با وردپرس