چطور می تونم کمکتون کنم؟

سرور چیست؟

همانند کامپیوترهای خانگی، سرور نیز نوعی کامپیوتر است ولی با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری خاص! این کامپیوتر همیشه باید روشن و به اینترنت بسیار پر سرعت متصل باشد تا داده ها و سایت هایی که بر روی آن قرار می گیرند بصورت همیشگی قابل دسترس باشند.
سرور در مرکز داده (data center) نگهداری می شود. به دلیل هزینه های بسیار بالای نگهداری و اجاره ی ماهانه ی سرور، عموما اشخاص عادی قادر به اجاره ی سرور نیستند و در عوض با پرداخت هزینه های بسیار کمتر، از خدمات و سرورهای شرکت های میزبانی وب  بصورت اشتراکی استفاده می کنند.بر روی یک سرور تعداد زیادی وب سایت می توان قرار داد که این وب سایت ها به صورت اشتراکی از منابع سرور (RAM , CPU , BandWidth ,...) استفاده می کند. البته امروزه تکنولوژی جدیدی با نام کلود هاستینگ (Cloud Hosting ) وارد عرصه میزبانی شده است که این امکان را به کاربران می دهد تا از منابع سیستم به صورت مجزا و به اندازه ای که در اختیارشان قرار داده می شود بهره گیرند و به این ترتیب مانع از ایجاد خسارت به سایر کاربران خواهد شد. شرکت آفاق اندیش زنجان نیز در حال حاضر با استفاده از این تکنولوژی تمام تلاش خود را برای جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان به کار میگیرد.

 

 

 

 

سرور

 اهمییت نرخ پایداری سرور:

مدت زمانی که یک سرور و تمام سایت های درون آن سرپا هستند به مدت زمانی که سرور و تمام سایت های روی آن قطع هستند، نرخ پایداری سرور نامیده می شود. معمولا شرکتهای ارائه دهنده خدمات هاست، این زمان را در طی یکسال اندازه می کنند و آن را ملاکی برای پایداری سرور قرار می دهند. هر چه سرور هاست قوی تر باشد، زمان پایداری آن نیز که برحسب درصد بیان می شود بالاتر خواهد بود.

بعنوان مثال فرض کنید هاستی را خریداری کرده اید که نرخ پایداری آن، 99 درصد است. این به معنی آن است که سایت شما در در طول یکسال، بطور میانگین 4 روز یا معادل 96 ساعت قطع می باشد. توصیه ما به شما آن است که هنگام خرید هاست، همواره به ایم موضوع توجه داشته باشید و هرگز گول عدد و رقم های ارائه شده نظیر 99 درصد را نخورید و خودتان را به حساب و کتاب عادت دهید.

توجه به این نکته نیز داشته باشید که هاست خوب، حکم طلا دارد و شما را از مشکلات آتی بر حذر می دارد ولی در عوض شما ملزم به پرداخت هزینه بالاتری خواهید بود. جمله آخر اینکه هر گرانی بی حکمت نیست و هر ارزانی هم حکمتی دارد.

تفاوت هاست اشتراکی  و سرور اختصاصی چیست؟
 وقتی شما یک سایت می سازید نیاز دارید که آنرا با استفاده از سرویس وب هاستینگ بر روی یک هاست (host) آپلود کنید. شرکتهای هاستینگ در ایران معمولاً یک یا تعدادی از انواع هاستینگ زیر را به مشتریان خود ارائه می دهند.
سرویس وب هاستینگ بوسیله ی کامپیوترهای خیلی نیرومند (Web Server) و نیز با شبکه ای با سرعت خیلی زیاد به وب سایت شما خدمات می دهد. در واقع وقتی شخصی وارد وب سایت شما می شود به وب سروری که وب سایت شما بر روی آن آپلود شده است وصل می شود.


مزایا و معایب هاست اشتراکی:

۱- ارزان ترین نوع هاست : شما لازم نیست مبلغ زیادی را ماهانه پرداخت کنید.

۲- استفاده از آن راحت است : سرور با گزینه های خیلی محبوب از قبل پیکر بندی شده و شرکت هاستینگ شما مراقب امنیت و نگهداری از تغییرات شما بر روی سایت می باشد.

۳- شما سرورتان را با وب سایت های دیگری به اشتراک گذاشته اید: اگر یکی از آن سایت ها واقعا” شلوغ باشد (تعداد بازدیدکننده گانش زیاد باشد) بر روی بقیه ی وب سایت های موجود بر روی آن سرور فشار آورده و باعث می شود سرعت آنها پایین بیاید.

۴- زیاد انعطاف پذیر نیست.

 مزایای سروهای اختصاصی به اختصار عبارتند از:

1.کارایی و سرعت بالا به دلیل برخورداری از منابع مستقل یک سرور قدرتمند
2.قابلیت اطمینان بالا و فارغ بودن از مشکلات احتمالی سایتهای دیگر که روی یک سرور به اشتراک گذاشته شده دیده می شود
3.امنیت زیاد به دلیل محدود بودن دسترسی ها
4.برخورداری از آدرس آی پی منحصر به فرد


معایب:
اما از سوی دیگر، شاید بتوان یکی از آشفته ترین قسمت های یک میزبان اختصاصی مدیریت شده را قیمت آن دانست. خریداری یک میزبان اختصاصی در مقایسه با خرید یک میزبان اشتراکی مستلزم هزینه بالاتری است. 
این مسئله به قابل اتکا بودن فراهم آورنده میزبانی وب نیز بستگی دارند زیرا درصورتی که میزبان منتخب شما قابل اطمینان نباشد عملکرد سرور اختصاصی نیز تحت الشعاع آن قرار خواهد گرفت. 
یکی دیگر از معایب میزبان سرور اختصاصی، بالا رفتن هزینه ها همزمان با بالا رفتن میزان انتقال اطلاعات است. 
معمولا جهت میزبانی فیزیکی و سخت افزاری که سایت روی آن جایگذاری شده است هر ماه تعرفه های سنگینی شارژ می شود. هرچند که این نوع ساز و کار در مقایسه با سرمایه گذاری های عظیم مورد نیاز جهت راه اندازی سرورهای مشترک در کوتاه مدت ارزان به نظر می رسد اما در مدت زمان طولانی تر سنگین بودن هزینه های آن آشکار خواهد شد. 

سرور,وب رند,وبرند,webrend,طراحی سایت,طراحی سایت جاوا,مرکز داده,سرور اشتراکی,نرخ پایداری سرور,هاست,سرور اختصاصی,هاستینگ,مزایای هاست اشتراکی,معایب هاست اشتراکی,مزایای سرور اختصاصی,نرم افزار,server,کلود هاستینگ