چطور می تونم کمکتون کنم؟

پرتال چیست؟

کسانی که به تازگی وارد دنیای فناوری اطلاعات شده اند حتما در سالهای اخیر با واژه ای به نام پرتال روبرو شده اند و شاید درک این مطلب که پرتال چیست و چه فناوری هایی در این سیستم پیاده سازی شده است جالب باشد.
 به عنوان مثال پرتال خبری می تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و ... را در اختیار مدیران آن قرار دهد.تمام ویژگی های یک سایت پویا می تواند در یک پرتال نیز صدق کند.

معنای لغوی و تعریف واژه پرتال
واژه پرتال یا portal در فرهنگ لغت فارسی به معنای در ، درگاه ، دریچه ، دروازه ، مدخل ، شاهراه ، باب ، سردرب و ایوان است. ولی در هر جا بستگی به کاربردی که دارد معانی متفاوتی پیدا می کند . با توجه به اینکه زمینه فعالیت ما در حوزه فناوری اطلاعات است به محض اینکه با واژه پرتال برخورد می کنیم می بایست واژه درست وب پرتال را استفاده کنیم .بدون توجه به اینکه در چه حوزه ای بحث می شود پرتال یعنی دروازه ورودی به یک محیط دیگر ، شما وقتی از دروازه یک شهر عبور می کنید به منابع درون شهر می توانید دسترسی داشته باشید ، چرا شما منابع درون شهر را می خواهید ؟ این یک نیاز برای شما است،منابع داخل یک شهر دیوار کشیده شده را تصور کنید ، برای دسترسی به داخل شهر و محیط آن می بایست از درب ورودی آن که درگاه یا دروازه شهر هم نامیده می شود عبور کنید . منابعی که در یک شهر وجود دارد چیست ؟ مغازه ها ، اداره ها، سازمان ها ، مردم و هر چیز دیگر ، حال همین تعریف را می توانیم برای وب پرتال نیز در نظر داشته باشیم ، شما تصور کنید که برای استفاده درست از منابع اینترنت می بایست راه ورودی به این منابع را بیابید و این راه ورود در حقیقت همان وب پرتال یا به اختصار پرتال است.توجه داشته باشید که شما با توجه به نیازتان منابع را بدست می آورید . یک وب پرتال در حقیقت دروازه ای به دنیای اطلاعات الکترونیکی است.

 ویژگی های پورتال
1.تجمیع ، متمرکز کردن و مدیریت مطالب و محتويات بصورت هدفمند
2.دردسترس بودن اطلاعات و سهولت دسترسي به اطلاعات
3.دسترسی به تمام سرویس ها تنها با یکبار ورود به سیستم
4.قابليت دسته بندي و طبقه بندي مطالب و محتويات
5.مرور ، دسته بندی و رده بندی اطلاعات در بخش مدیریت و ارائه به کاربر
6.ارائه ابزارهايي جهت توليد و توسعه مطالب و محتويات
7.قابليت ارائه محتويات و مطالب روي هر نوع سامانه و بستر
8.امنيت مناسب و قابل اتکا
9.پشتيباني از زبان هاي مختلف
10.سفارشي سازي و شخصي سازي اطلاعات و ظاهر پرتال
11.جستجو و تعامل و یافتن سریع کاربران در مواقع ضروری
12.دسترسی سریع به اطلاعات
13.ارائه سایر سرویس های اینترنتی مبتی بر وب

پرتال

انواع پورتال
پورتال را می توان  بر حسب محتوا و مخاطب طبقه بندی کرد :

 1.پورتالهای اطلاعاتی ( Information Portal )، پورتالهایی هستند که بیشتر اطلاعات استاتیک موجود در منابع مختلف را گردآوری کرده و نمایش می دهند.

 2.پورتالهای کاربردی ( Application Portal ) ، پورتالهایی هستند که بیشتر ارائه دهنده سرویس هستند .

مخاطب  : " مخاطب  پورتال چه کسی است ؟ " 

 3.پورتال افقی ( Horizontal Portal - Hortal ) ارائه دهنده اطلاعات و سرویسهای مختلفی است ، و افراد مختلف را پاسخگو می باشد به عنوان مثال پورتالی که در آن خرید و فروش کالاهای مختلفی صورت می گیرد .

 4.پورتال عمودی ( Vertical Portal- Vortal )  بر روی عناوین خاص و یا سرویسهای خاص تمرکز دارد و پاسخگوی گروه خاصی می باشد . به عنوان مثال پورتالی که به خرید و فروش محصولات یک صنعت خاص و اخبار همان صنعت اختصاص می یابد .

سرویس های اراده دهنده توسط پورتال:
یک وب پورتال سرویسهای متعددی را در اختیار کاربران و مدیران سایت قرار می دهند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1.مدیریت محتوا
2.پست الکترونیک
3.جستجو
4.نظرسنجی
5.عضویت
6.کنفرانس الکترونیکی
7.فرم های الکترونیکی
8.اخبار
9.پرداخت اینترنتی

تفاوت سی ام اس و پورتال Portal vs CMS
این سوال مانند این است که بپرسیم تفاوت یک اتومبیل با یک وسیله نقلیه چیست؟
وسیله نقلیه صرفاً یک اتومبیل نیست و در تعریف اتومبیل به نسبت تعریف وسیله نقلیه محدودیت زیادی وجود دارد.
حال شايد در اين جا سوالي مطرح باشد که فرق CMS با Portal در کجاست؟
اگر بخواهيم فرق اين دو را بسيار ساده بيان کنيم شايد با مثال کلي زير بتوان فرق آنها را تا حدودي مشخص نمود.
CMS یا همان سیستم مدیریت محتوی همانطور که از اسمش پیداست برای مدیریت محتوای سایت استفاده می شود مثلا سایتی رو فرض کنید که هر روز یک نرم افزار در بخش های مختلف معرفی میکند خوب اینجا به راحتی می توان از یک CMS استفاده کرد که بخش های مختلف رو پشتیبانی کند. اینجا شما می توانید یه ساختار کلی برای اکثر بخش ها در نظر بگیرید. در واقع کاري که اين وبسايت انجام مي دهد تک بعدي خواهد بود و نيازي به application هاي ديگري نخواهد بود.

اما پرتال ها عموما از یک مجموعه application ها یا برنامه ها ساخته می شوند که در آن کارهای هر بخش جدا از سایر بخش ها انجام میشود! یعنی نمی توانید مثل حالت اول برای آن یه چهارچوب یا ساختار مشخص در نظر بگیرید مثلا سایت Yahoo! رو در نظر بگیرید دارای قسمت های مختلفی است که معمولا در قالب CMS قابل تعریف نیست. در پورتال ها معمولا براي هر قسمت applcation مخصوص به آن قسمت وجود دارد. براي مثال براي قسمت انجمن ماژول انجمن براي اخبار ماژول اخبار و براي قسمت هاي ديگر ماژول هاي ديگري وجود دارد که هر کدام کاري متفاوت از هم انجام مي دهند.
البته می توان CMS ها رو هم با کمی تغییر به جای پرتال ها استفاده کرد اما کار معقولی به نظر نمی آید.

امروزه كاربران اينترنتي تمايل به بازديد از سايت هايي دارند كه قابليت تعامل با كاربران را داشته باشند. وجود چنين امكاني، تاثير بسزايي در جذب بازديدكنندگان و كاربران يك سايت خواهد داشت. از طرفي مديران سايت ها نيز در جستجوي نرم افزاري براي سهولت در ايجاد و مديريت وب سايتي پويا و همچنين مديريت كاربران سايت و تعامل با آنها، مي باشند. با اين توصيفات، با توجه به گستردگي قابليت ها و همچنين پوشش دهي غالب نيازهاي مديران و كاربران در نرم افزار پورتال، اين نرم افزار در حال حاضر بهترين ابزار براي ايجاد و مديريت وب سايت مي باشد.

درگاه,پرتال عمودی,سرویس های ارائه دهنده پورتال,پورتال های کاربردی,پورتال های اطلاعاتی,مدیریت محتوا,سی ام اس,وب رند,وبرند,طراحی سایت,Webrend,طراحی سایت جاوا,سایت پویا,سایت داینامیک,وب پورتال,مدیریت مطالب,توسعه مطالب