چطور می تونم کمکتون کنم؟

آموزش برنامه نویسی به زبان اندروید (قسمت پنجم)

اضافه کردن Action Bar

اکشن بار یکی از المان‌های مهم طراحی فعالیت اپلیکیشنتان است. این المان رابط‌های کاربری متعددی در اختیارتان می‌گذارد تا اپلیکیشن بتواند فوراً خود را با ثبات بین سایر برنامه های اندرویدی وفق دهد. توابع اصلی شامل موارد زیر می‌شوند:

  • یک فضای اختصاصی برای هویت و مکان کاربر در اپلیکیشن
  • دست رسی به اکشن‌های مهم به طور قابل پیش بینی (مانند جست و جو)
  • پشتیبانی از ناوبری و تغییر view  (توسط تب‌ها و لیست‌های کشویی)

این مطلب، یک راهنمای سریع در مورد اصول Action Bar می‌باشد که به ترتیب در مقاله‌های مختلف مورد بررسی قرار خواهند گرفت

نصب Action Bar

در ساده‌ترین حالت، اکشن بار عنوان و آیکون فعالیت را در سمت چپ نمایش می‌دهد. حتی در این حالت ساده هم اکشن بار برای تمام فعالیت‌ها کاربرد دارد تا بتوان کاربران را از مکان و هویت اپلیکیشن آگاه کرد. نصب یک اکشن بار ساده مستلزم این است که اپلیکیشنتان از یک تم استفاده کند. تم اکشن بار را فعال می‌کند. این که چطور آن تم را صدا بزنید به پایین ترین نسخه اندرویدی که اپلیکیشنتان پشتیبانی می‌کند، بستگی دارد. بنا براین، این بخش بسته به نسخه اندرویدی مورد استفاده، دو قسمت خواهد داشت.

پشتیبانی از اندروید 3.0 و بالاتر

 در اندروید 3.0 (API level 11) ، اکشن بار شامل تمام فعالیت‌هاست  که از  تم   Theme.holo  ( یا یکی از تم‌های فرزند آن ) استفاده می‌کند. تم Theme.holo  برای هر دو خصوصیت targetSdkVersion  و   minSdkVersion زمانی که بر روی 11 تنظیم شده باشند، تم پیش فرض محسوب می‌شود. پس زمانی که اکشن بار را به فعالیت خود اضافه می‌کنید کافی است هرکدام ار آن خصوصیت‌ها را 11 یا بالا تر مقدار دهی کنید. به طور مثال:

<manifest ... >
    <uses-sdk android:minSdkVersion="11" ... />
    ...
</manifest>

به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید یک تم شخصی (custom) بسازید باید مطمئن شوید که آن تم از یکی از فرزندان تم Theme.holo به عنوان والد تبعیت می‌کند.

پشتیبانی از اندروید 2.1 و بالاتر

اضافه کردن اکشن بار به نسخه‌های قدیمی تر اندروید ( تا 2.1) نیازمند این است که شما Android Support Library  را به اپلیکیشنتان الحاق کنید.

به محض این که کتاب خانه را به اپلیکیشن الحاق کردید

  • فعالیت خود را به روز رسانی کنید تا ActionBarActivity  به فعالیت اضافه شود. به طور مثال:

public class MainActivity extends ActionBarActivity { ... }

  • در فایل مانیفست، هم المان <application>  و هم تک المان <activity>  را به روز رسانی کنید تا بتوانید یکی از تم‌های Theme.AppCompat  را استفاده کنید. به طور مثال:

<activity android:theme="@style/Theme.AppCompat.Light" ... >

به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید یک تم شخصی به اپلیکیشن اضافه کنید، مطمئن شوید یکی از فرزندان Theme.AppCompat به عنوان والد آن شناخته شده باشد.

اکنون وقتی فعالیت شما در اندروید 2.1 (API level 7) اجرا می‌شود حاوی اکشن بار است. API level  مناسب را در مانیفست خود تنظیم کنید.

<manifest ... >
    <uses-sdk android:minSdkVersion="7"  android:targetSdkVersion="18" />
    ...
</manifest>

 

 

webrend,android studio,وبرند,وب رند,طراحی سایت,اندروید استودیو,ساخت اکشن بار,ساخت اکشن بار د راندروید استودیو,اپلیکیشن اندرویدی,ساخت اپلیکیشن اندرویدی,برنامه نویسی به زبان اندروید