چطور می تونم کمکتون کنم؟

آموزش برنامه نویسی به زبان اندروید (قسمت اول)

آموزش اندروید (قسمت اول)

 

در این سری مقالات قصد داریم به آموزش قدم به قدم  اندروید بپردازیم. در بخش اول، مقدمات و ملزومات شروع به کار یک برنامه اندرویدی آموزش داده می‌شود. اگر شما به تازگی قصد ساخت و گسترش یک برنامه اندرویدی را پیدا کرده‌اید، بهتر است تمام این سری مقالات را پیگیری کنید.

اولین برنامه خود را بسازید

درس‌های ابتدایی و پایه‌ای ساخت و گسترش یک اپلیکیشن اندرویدی که در این بخش یاد خواهید گرفت عبارتند از:

 • ساخت یک پروژه اندرویدی
 • اجرای اپلیکیشن
 • ساخت یک رابط کاربری ساده
 • فعالیت های دیگر

ابتدا  Android SDK  را نصب کنید. تا انتها این مطلب می توانید یک پروژه اندرویدی و یک نسخه از آن که قابلیت اشکال زدایی داشته باشد، را بسازید. همچنین برخی از اصول طراحی اپلیکیشن اندرویدی که شامل چگونگی ساخت یک رابط کاربری ساده و مدیریت ورودی کاربران را، یاد خواهید گرفت. قبل از شروع به کار، از نصب محیط توسعه خود مطمئن شوید. Android Studio  و SDK Manager  را دانلود کنید. با این که در تمامی این آموزش توقع می‌رود که از اندروید استودیو استفاده شود، اما در برخی از مراحل ممکن است به منظور استفاده از ابزار اس دی کی،  ساختارهای جایگزین به کار گرفته شوند.

ساخت یک پروژه اندرویدی

یک پروژه اندروید شامل تمام فایل‌هایی می‌شود که حاوی سورس کدهایی که برای نوشتن برنامه نیاز دارید، می‌باشد.

 • ساخت یک پروژه جدید در اندروید استودیو:
 • اگر پروژه باز ندارید، در صفحه اول بر روی New Project  کلیک کنید.
 • اگر یک پروژه باز دارید، از منو File،  New Project  را انتخاب کنید.
 • در زیر قسمت Configure your new project ، قسمت های خالی زیر را مانند شکل زیر پر کنید و سپس بر روی دکمه Next  کلیک کنید. اگر از مقادیر نمایش داده شده در عکس استفاده کنید، دنبال کردن این درس ها، آسان تر خواهد شد.
 • نام اپلیکیشن که قرار است برای کاربر نمایش داده شود، در قسمت Application Name  نوشته می شود. در این پروژه از اسم My First App  استفاده می‌شود.
 • Company Domain، یک کلمه توصیفی است که به پکیج نام اضافه می‌شود.اندروید استودیو برای هر پروژه جدید، این کلمه توصیفی را به یاد می‌آورد.
 • Package Name یک توصیف کامل از پروژه می‌باشد که از قوانین نام دهی پکیج‌ها در زبان برنامه نویسی جاوا (Java) تبعیت می‌کند. نام پکیج باید منحصر به فرد باشد. این قسمت می‌تواند به صورت مستقل از اسم اپلیکیشن و دامنه شرکت، ویرایش کنید.
 • Project Location، نشان دهنده محل نگه داری پروژه و فایل‌های آن، بر روی سیستم شما می‌باشد.
 • بعد از  Select the form factors your app will run on، گزینه های Phone and Tablet  را انتخاب کنید.
 • در قسمت Minimum SDK ، گزینه API 8: Android 2.2 (Froyo) را انتخاب کنید.

SDK حداقل خواسته شده ، اولین نسخه اندرویدی است که اپلیکیشن شما پشتیبانی خواهد کرد  و معیار آن API  است. برای آن که بتوانید از بیشتر این دستگاه‌های ممکن پشتیبانی کنید، باید پایین‌ترین نسخه موجود، انتخاب شود.

 • تمام گزینه های دیگر مانند TV، Wear  و Glass  را خالی بگذارید.

پروژه اندروید شما، یک برنامه ساده Hello World ، که شامل برخی از فایل‌های پیش فرض می‌باشد، است. به نکات زیر توجه کنید:

App/src/main/res/layout/activity_my.xml، فایل XML layout  فعالیتی است که هنگام ساخت پروژه به آن اضافه کردید.به دنبال گردش کار پروژه جدید، اندروید استودیو، این فایل را هم به صورت نوشتاری و هم به صورت تصویری به نمایش می‌گذارد. این فایل شامل یک سری از تنظیمات پیش فرض و المان های TextView  که در پیغام Hello World  نمایش داده می‌شود، است.

یک سربرگ از فایل App/src/main/java/com.mycompany.myfirstapp/MyActivity.java، هنگامی که گردش کار New Project  تمام می‌شود، در اندروید استودیو نمایش داده می‌شود. هنگامی که این فایل را انتخاب کنید، تعریف کلاس هایی که برای این فعالیت‌ ساخته‌اید را می‌توانید ببینید. وقتی که اپلیکیشن را بسازید و آن را اجرا کنید، کلاس Activity ، فعالیت را شروع و فایل‌های layout  آن را بارگذاری می‌کند.

App/src/main/AndroidManifest.xml شامل فایل مانیفست است که خصوصیات بنیادی اپلیکیشن را برای هر کدام از اجزاء تعریف می‌کند.

App/build.gradle. اندروید استودیو از Gradle  برای کامپایل و ساخت اپلیکیشن شما استفاده می‌کند. برای هر ماژول پروژه شما، یک فایل build.gradle  وجود دارد. هم چنین یک فایل build.gradle  برای کل پروژه وجود دارد. در این فایل تمام اجزاء مرتبط برنامه تنظیم شده‌اند که شامل تنظیمات defaultConfig  می‌باشد:

لازم به ذکر است که زیر شاخه‌ها با پسوند .res حاوی منابع اپلیکیشن می‌باشد.

Drawable/

تمام شاخه‌های این مجموعه شامل آیتم‌هایی مانندbitmaps  است که برای انواع مختلف حجم‌ها طراحی شده‌اند، مانند نمایش گرهای حجم متوسط (mdpi) و حجم بالا (hdpi). سایر شاخه‌های drawable حاوی ابزارهایی است که برای سایر حجم‌های نمایش گرها طراحی شده‌اند.

Layout/

این شاخه  مربوط به فایل‌هایی می‌شود که رابط کاربری اپلیکیشن شما را تعریف می‌کند، مانند activity_my.xml که در بالا در باره آن توضیح داده شد.

Menu/

به فایل‌هایی آدرس می‌دهد که آیتم‌های منو اپلیکیشن شما را تعریف می‌کند.

Values/

آدرس فایل‌های XML  ایست که حاوی مجموعه‌ای از منابع مانند تعریف رشته‌ها و رنگ‌ها است. فایل string.xml  رشته Hello World  را هنگام اجرای اپلیکیشن، تعریف می‌کند

 

 

 • پایین قسمت Add an activity to  گزینه Blank Activity  و بر روی Next کلیک کنید.
 • بعد از Choose option for your new file، قسمت Activity Name  را به myActivity  تغییر بدهید. Layout Name  به activity_my  و Title  به MyActivity  تغییر پیدا خواهد کرد. Menu Resource Name  نیز به menu_my  تبدیل خواهد شد.
  • در آخر بر روی Finish  کلیک کنید تا پروژه ساخته شود.
  • compiledSdkVersion یک نسخه پلتفرمی در برابر چیزی است که اپلیکیشن شما کامپایل می‌شود.به صورت پیش فرض، این پلتفرم جوری تنظیم شده است که آخرین نسخه اندروید قابل دست رس در SDK  شما را استفاده کند. ( این نسخه باید اندروید 4.1 یا بالاتر باشد. اگر این نسخه را ندارید حتماً باید آن را با استفاده از SDK Manager  نصب کنید.) البته می‌توانید اپلیکیشن خود را جوری تنظیم کنید که از نسخه‌های قدیمی‌تر هم پشتیبانی کند اما در آن صورت نمی‌توانید از آخرین خصوصیات ارائه شده استفاده کرده و اپلیکیشن خود را برای تجربه کار بری بهتر، در دستگاه‌های آخرین مدل، بهینه سازی کنید.
  • applicationId یک پکیج اسمی است که کاملاً برای اپلیکیشن شما، واجد شرایط است.
  • minSdkVersion  نسخه Minimum SDK  یی است که شما برای پروژه خود تعریف کرده‌اید. مشخصاً باید قدیمی‌ترین نسخه‌ای باشد که اپلیکیشن شما پشتیبانی می‌کند.
  • targetSdkVersion آخرین نسخه اندرویدی که اپلیکیشن شما آن را تست کرده است را نشان می‌دهد. هرگاه که نسخه جدید  اندروید به بازار بیاید، اپلیکیشن شما باید در آن تست و با  توجه به ارزش‌های آن به روز رسانی شود تا بتواند با آخرین سطح API هم خوانی داشته باشد. به این ترتیب می‌توانید از آخرین خصوصیات پلنفرم استفاده کنید.
اندروید,ساخت اپلیکیشن اندرویدی,android,androird sdk,پر,دانلود android stadio,دانلود sdk manager,اندروید استودیو,پکیج نام,طراحی سایت,webrend,وبرند,وب رند