چطور می تونم کمکتون کنم؟

اعتراض شدید ویکی‌لیکس به جاسوسی گوگل

وب سایت افشاگر ویکی‌لیکس گوگل را به واگذاری ایمیل‌ها و اطلاعات الکترونیکی کارکنان بلند‌پایه خود به مقامات آمریکایی بدون اطلاع‌ رسانی به این افراد متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گوگل ظاهرا در واکنش به احکام صادر‌ شده توسط وزارت دادگستری آمریکا که در حال تحقیق روی ویکی‌لیکس به خاطر انتشار صدها هزار سند طبقه‌بندی شده دیپلماتیک و نظامی است، ایمیلها را واگذار کرده است.

ویکی‌لیکس اعلام کرد: اتهامات علیه این سایت نسبت به آنچه مقامات آمریکایی پیشتر گفته اند شامل تحقیقات گسترده‌تری درباره فعالیت‌های این سایت است.

این وب سایت افزود: تخلفات اعلام شده این سایت از جاسوسی تا سرقت اموال دولتی آمریکا و تقلب رایانه‌ای و سوء استفاده را شامل می‌شود.

این سایت در بیانیه‌ای اعلام کرد: وکلای ویکی‌لیکس در نامه‌ای به گوگل و وزارت دادگستری آمریکا درباره نقض جدی حریم شخصی و حقوق روزنامه‌نگاری کارکنان خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

ویکی‌لیکس افزود: گوگل می‌توانست و باید برابر تبعیت از این احکام مقاومت می‌کرد و همچنین آن دسته از مقامات این سایت را که اطلاعات آنها را تحویل داده در جریان می‌گذاشت.

وزارت دادگستری آمریکا در احکام خود خواستار ایمیل، شماره تماس و آدرس آی پی حساب‌های کاربری سارا هریسون - دبیر تحقیقات، جزف فرل - دبیر بخش و کریستین هرافنسون‌- سخنگوی ویکی‌لیکس در گوگل شده بود.

هریسون در یک کنفرانس خبری گفت: می‌خواهیم بدانیم چرا این سه روزنامه‌نگار قبل از این جاسوسی مطلع نشده‌اند.

بالتازار گارزون، قاضی سابق اسپانیایی و وکیل جولیان آسانژ، موسس ویکی‌لیکس گفت: معتقدم روش واگذاری این اسناد غیرقانونی بوده است.

وی افزود: قانون محدود به امنیت ملی علیه حریم شخصی کارکنان ویکی‌لیکس مورد سوء استفاده قرار گرفته است. وی تهدید کرد که علیه گوگل و مقامات آمریکایی اقدام حقوقی انجام خواهد داد.

اطلاعات پرسنل ویکی‌لیکس 5 آوریل 2012 توسط گوگل به مقامات آمریکایی تحویل داده شده اما گوگل تا 23 دسامبر 2014 کارکنان این سایت را در جریان قرار نداده است.

ویکی‌لیکس افزود: اگرچه روزنامه‌نگاران ویکی‌لیکس از خدمات گوگل برای ارتباطات داخلی یا ارتباط با منابع خبری خود استفاده نمی‌کنند اما احکام تحقیقاتی بیانگر نقض قابل توجه حریم شخصی و آزادی آنها است.

 

ویکیلیکس,افشاگری گوگل,تازه ها,تازه های وب رندی,تازه های وبرندی