چطور می تونم کمکتون کنم؟

این روبات مریخ نورد، 11 سال است در سیاره سرخ اکتشاف می کند

مریخ نورد "فرصت" با ارسال تصویری بی نظیر از این سیاره یازدهمین سال فعالیتش در سیاره سرخ را جشن گرفت.

این مریخ نورد در 24 ژانویه سال 2004 بر روی سیاره سرخ فرود آمد و این درحالی بود که دوقلوی آن یعنی "روح" چند هفته پیشتر از آن با فرود آمدن بر روی مریخ به شهرتی تاریخی رسیده بود.

از ابتدا اینگونه برنامه ریزی شده بود که این دو مریخ نورد تنها برای سه ماه و در قالب مأموریتی که تمام جزئیات آن از مدتها پیش برنامه ریزی شده بود به بررسی مناطقی از سطح مریخ بپردازند. هدف اصلی از این مأموریت تاریخی کشف نشانه هایی از وجود آب در گذشته سیاره سرخ بوده است.

هر دوی این مریخ نوردها انبوهی از اطلاعات ارزشمند کشف و به زمین ارسال کردند. با این حال ادامه فعالیت آنها تا مدتها پس از پایان مدت زمان از پیش تعیین شده نکته ای بی نظیر و تقریبا بی سابقه در تاریخ اکتشافات فضایی به شمار می آید.

تصویر پانارومایی از مریخ که ناسا به مناسبت یازدهمین سالگرد فعالیت مریخ نورد "فرصت" منتشر کرده است

مریخ نورد روح در سال 2010 ارتباط خود با زمین را از دست داد و تقریبا یک سال بعد مرگ آن رسما اعلام شد اما دوقلوی آن همچنان پرقدرت و با نشاط بر روی مریخ حرکت می کند.

این روبات از آگوست سال 2011 دیواره گودال Endeavour را که قطر دهانه آن 22 کیلومتر عنوان شده است مورد بررسی دقیق قرار داده و اخیرا نیز از منطقه ای موسوم به Cape Tribulation بالا رفته است.

این مریخ نورد تاکنون تصاویر متعددی با استفاده از دوربین پانارومای خود از مریخ ثبت و راهی زمین کرده است که از جمله آنها می توان به تصاویری اشاره کرد که از قله Cape Tribulation گرفته شده است.

دانشمندان ناسا این تصاویر را در قالبی یکپارچه در کنار هم قرار داده و تصویر جامعی از مریخ منتشر کرده اند. آنها بهانه این کار را 11 ساله شدن مأموریت فرصت در سیاره سرخ اعلام کرده اند.

روبات سیاره مریخ

 

تازه ها,تازه های وب رندی,تازه های وبرندی,سیاره مریخ ,سیاره سرخ,روبات های سیاره مریخ,ناسا,فضا,فضاپیما