چطور می تونم کمکتون کنم؟

تفاوت سایت های استاتیک و داینامیک

بسیاری از مردم هر روز در دنیای اینترنت و وب سایت های گوناگون به گشت و گذار مشغول هستند ولی اکثر آنها اطلاعات چندانی از روش ایجاد صفحات وب و یا مدیریت یک وب سایت ندارند.

تمامی طراحان وب سایت به دنبال هدفی مشترک هستند و آن چیزی نیست به جز ارائه و طراحی وب سایت کاربرپسند و موثر که کاربران در آن به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنند.

تفاوت اصلی سایت های دینامیک و استاتیک در تولید محتوای این سایت هاست . زبانهای برنامه نویسی تحت وب نیز در واقع دینامیک ( پویا ) هستند مانند ASP.NET یا PHP و  ایستاتیک (ایستا) هستند مانند HTML. در یک سایت که به صورت پویا طراحی شده است صفحات به صورت آماده روی سرور قرار ندارند و بنا به درخواست کاربر ساخته شده و به کامپیوتر او فرستاده می شوند ولی در یک سایت ایستا صفحات آماده توسط کاربر دریافت و دیده می شود. اگر در سایتی فقط مطالبی برای ارائه کردن وجود داشته باشد می توان برای طراحی از زبان ایستا مثل HTML استفاده کرد ولی اگر بخواهید عضو گیری انجام داده و با بانک داده به طور گسترده کار کنید باید از زبانهای پویا استفاده کنید  .

در مورد تفاوت ASP.NET و PHP می توان گفت که PHP یک زبان Open Source (متن باز) است یعنی در دنیا همه برای پیشرفت ان تلاش می کنند ولی ASP.NET را فقط مایکروسافت توسعه می دهد. راه حلهای PHP و سایتهای آن زیاد هستند و می توان به آسانی در مورد ان اطلاعات گرفت. برنامه های مدیریت محتوای تحت PHP هم بیشتر از ASP.NET هستند. از نظر تکنولوژی کار نیز به نظر می رسد PHP جلوتر است. سایتی را که به زبان PHP طراحی شده بر روی سرورهای لینوکس و ویندوز می توان نگهداری کرد ولی سایت طراحی شده به زبان ASP.NET را فقط می توان روی سرور ویندوز نگهداری کرد. سرور ویندوز نسبت به لینوکس دارای امنیت و پایداری و سرعت پایین تر هستند. از نظر منابع کتابی قابل دسترسی زبان ASP.NET بهتر است ولی از نظر منابع اینترنتی PHP بهتر است.

سایتهای استاتیک سایتهایی هستند که معمولاً شامل صفحات "تماس با ما" و "درباره ما" و "محصولات" و "خدمات" و "گالری عکس"می باشد که معمولاً برای شرکتهای خدماتی، فروشگاهها، رستورانها و سایتهای شخصی و مراکزی که به روز رسانی آنها به صورت ماهیانه یا بیشتر می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

از طريق نرم افزار مديريت محتوا (CMS) مي توان اطلاعات وب سايت را در هر زمان و مکان به راحتي تغيير داد در صورتيکه تغيير اطلاعات سايت هاي استاتيک تنها توسط طراحان و برنامه نويسان وب و اغلب با پرداخت هزينه مجدد انجام پذير است.

گرچه ممکن است که هزينه اوليه ايجاد سايت هايي که از سيستم مديريت محتوا (CMS) استفاده مي کنند کمي بيش از سايت هاي استاتيک باشد ولي با توجه به مزاياي اين سيستم ها و ضعف سايت هاي استاتيک در به روز شدن آنها، در ميان مدت و يا بلند مدت، انتخاب سيستم مديريت محتوا انتخابي به مراتب مناسبتر و به صرفه تر مي باشد.

اصولا به روز رساني سايت هاي ايستا (استاتيک) براي طراحان و برنامه نويسان کار پر دردسري مي باشد و پيشنهاد اغلب توسعه دهندگان وب اين است که اگر به فکر توسعه وب سايت خود هستيد بايد از ابتدا سيستم مديريت محتوا (CMS) را انتخاب نمائيد.

سايت شرکت هاي متوسط و بزرگ که به صورت مستمر (روزانه، هفتگي و يا ماهانه) به روز مي شود حتما بايد از سيستم مديريت محتوا (CMS) بهره مند باشد. عدم وجود سيستم مديريت محتوا منجر به افزايش چشمگير زمان پاسخ گويي به نياز مخاطبان و کاهش توان بروز عکس العمل نسبت به تغييرات بازار و در نهايت، عقب ماندن شرکت نسبت به ساير رقبا خواهد شد.

در سيستم هاي مديريت محتوا، کنترل پنل (بخش مديريتي) وب سايت وجود دارد که امکان اعمال تنظيمات، ايجاد، ويرايش و به روز رساني اطلاعات وجود دارد در صورتيکه اين امکان در سايت هاي استاتيک وجود ندارد