چطور می تونم کمکتون کنم؟

site map

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مراحل برای بهینه سازی و سئو ایجاد و طراحی نقشه ی سایت است.بعد از ساخت نقشه ی سایت معرفی آن به موتورهای جستجوگر مثل یاهو، بینگ، گوگل و... می باشد. نقشه ی سایت باعث می شود تا موتورهای جستجوگر از ایجاد صفحات جدید در وب سایت شما، صفحات قبلی و تغییرات در صفحات مطلع شوند.این کار باعث افزایش سئو و افزایش ایندکس شدن سایت شما می شود.در نقشه سایت تاریخ ایجاد هر آدرس ، درصد اهمیت ، به روز رسانی ها و . .. نیز ثبت می شود.

هرچه میزان بازدید این خزنده ها (موتورهای جستجوگر) بهتر باشد زودترآخرین تغییرات آنها را ثبت میکنند به همین دلیل است که اکثر مدیران سایت ها و وبلاگ در تلاش برای جذب این خزنده ها هستند.یکی از کاربرد های سایت مپ ها هم همین است که دیگر لازم نیست خزنده مثلا گوگل به تمام صفحات شما سر بزند و یا تمام سورس ها را نگاه کند به طوربسیارسریع به سایت مپ مراجعه میکند و آخرین تغییرات را مطلع میشود و همینطور صفحات سایت یا وبلاگ شما را بدون گشتن ایندکس میکند.

در نقشه سایت آدرس سایت، فید، دسته بندی، تگ ها و مطالب ذکر می شود که به یک سری از تگ ها ذیلا اشاره شده است:

urlset = برای شروع و پایان ازاین تگ در نقشه سایت استفاده میشود.

url = محتوای لینک هر صفحه در این برچسب قرار می گیرد

loc = آدرس هر صفحه از سایت را در نقشه سایت مشخص می کند.

lastmod = تاریخ ایجاد یا اعمال تغییرات مشخص می شود.

changefreq = این برچسب حدود تغییرات آدرس را تعیین می کند.

 

نکات مهم در تنظیمات سایت مپ :

1- حداکثر طول مجاز برای یک آدرس سایت ۲۰۴۸ کاراکتر میباشد .

2- تمامی آدرس ها در نقشه سایت باید مربوط به یک دامنه باشند .

3-  فایل نقشه سایت شما باید روی هاست و پوشه اصلی Root قرار گیرد .

4- برچسب < loc > اجباری بوده و برچسب های < lastmod > ، < changefreq > اختیاری هستند .

5- با تنظیم < changefreq > و < priority > میتوان موتورهای جستجو را وادار به بررسی روزانه سایت خود کنید ، ولی این کار به هیچ وجه توصیه نمیشود زیرا اگر گوگل متوجه غیرواقعی بودن آن شود کل فایل نقشه سایت را نادیده خواهد گرفت و رتبه سایت شما پایین می آید.

 

ایجاد نقش سایت :

برای ایجاد نقشه سایت می توانید از افزونه ها و سایت های که برای تولید خودکار نقشه سایت شما وجود دارند استفاده کنید و سپس فایل نقشه سایت را در  سایت خود آپلود کنید.بیشتر سیستم های مدیریت محتوا افزونه و پلاگین های برای ایجاد نقشه سایت دارند.

سایت مپ

فایل ایندکس نقشه سایت چیست :

گاهی با توجه به مطالب و صفحات زیاد یک وب سایت الزام می شود چند نقشه سایت داشت که در این صورت فایل مربوط به هر نقشه سایت شما باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت لیست شود.اگر سایت شما بیش از 6000 صفحه دارد یا سایز فایل نقشه سایت بیش از 10 مگابایت است ، باید از چند فایل نقشه سایت استفاده شود . در اینصورت شما به فایل ایندکس نقشه سایت نیز نیاز دارید.

البته شما میتوانید با استفاده از gzip حجم فایل و پهنای باند مورد نیاز را کاهش دهید ولی مطمئن شوید که سایز فایل نقشه سایت شما بعد از فشرده سازی حتما کمتر از ۱۰ مگابایت میباشد.

ثبت نقشه سایت در موتور های جستجوگر:

برای ثبت نقشه در موتورهای جستجوگر بایدایتدا آدرس نقشه سایت را در فایل ربوت تکس ثبت کنید.سپس آن را به موتورهای جستجوگر مثل گوگل، بینگ و.. معرفی کنید که برای این کار ابتدا باید در گوگل مستر و بینگ مستر ثبت نام و سایت و نقشه ی سایت خود را ثبت کنید.